Vrijeme održavanja: 16. do 17. novembar 2019. godine
Mjesto održavanja: Hotel Hollywood, Ilidža, Sarajevo, Bosna i Hercegovina
Više informacija o Kongresu je dostupno na linku kao i FB profilu link
- Organizacioni odbor IV kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima sa međunarodnim učešćem Sarajevo 2019
- Zbornik sažetaka i radova sa četvrtog kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima.pdf
- REZOLUCIJA I ZAKLJUČCI IV KONGRESA.pdf
- Završni izvještaj o održavanju IV KONGRESA usvojen 28.02.2020 na sastanku Organizacionog odbora
Program Kongresa (draft) mozete pruzeti klikom na PROGRAM KONGRESA prvi draft
Prijavu za učešće na Kongresu možete preuzeti klikom na OBRAZAC ZA PRIJAVU / REGISTRATION FORM.
Sudionici se trebaju prijaviti putem e-maila, kontakt osoba Salih Seferović (tajnik Skupa, Tuzla ) e-mail: salih.seferovic@hotmail.com , zatim doc.dr. sc. Antun Jozinović, tel: +385 31 224 336, e-mail: ajozinovic@ptfos.hr (tajnik Skupa, Osijek) te Jasic Midhat tel: +38762 893-270, e-mail: jasic_midhta@yahoo.com , kontakt za
KOTIZACIJE: Puna kotizacija 100,00 KM (50 EUR), Studentska (uz potvrdu)* 20,00 KM (10 EUR), Dnevna 50,00 KM (25 EUR) Kotizacija uključuje: sudjelovanje u radu Kongresa, materijali kongresa(zbornik sažetaka i radova sa poklonima firmi sponzora),osvježenje za vrijeme stanki i zajednički ručak i večeru sudionika.
Na ovogodišnjem Kongresu tokom dva dana okupiti će se eminentni stručnjaci iz akademske zajednice i industrije, farmaceuti, liječnici, veterinari, tehnolozi, agronomi, pčelari i svi drugi kojima su u fokusu interesa pčelarska proizvodnja i prerada u bilo kojem aspektu. Raduje nas činjenica da su u organizaciju uključene institucije koje svaka na svoj način pokriva određenu aktivnost, a njihov broj i pripadnost različitim znanstvenim i stručnim područjima potvrđuju važnost teme i daju posebnu interdisciplinarnost.Ove godine ćemo poseban akcenat dati na standardizaciji kontrole kvalitete i ocjenjivanja pčelinjih proizvoda kao i na apiterapiji.Stoga Vas s posebnim zadovoljstvom pozivamo da se aktivno uključite u rad Kongresa i sudjelujete u razmjeni znanja i iskustava, produktivnim raspravama i druženjem.
Ciljevi Kongresa
Glavni cilj kongresa je da se putem međusobnog povezivanja akademske zajednice, poljoprivrednih proizvođača, prehrambene industrije i iskusnih pčelara i prezentiranjem znanja i iskustva iz oblasti pčelarstva, pčelarske prakse, prerade pčelinjih proizvoda i apiterapije doprinese razvoju pčelarstva u Bosni i Hercegovini ali i kompletnoj regiji. Jedan od ciljeva Kongresa je i podizanje svjesti ukazivanje na osnovne nedostatke institucionalnog i pravnog okvira u sektoru pčelarstva i proizvodnje pčelinjih proizvoda te preporučitvanje efikasnih rješenja.
Oranizator kongresa:
Udruženje za nutricionizam i dijetetiku (BiH), Tehnološki fakultet Univerziteta u Tuzli, Prehrambeno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Osijeku, Biotehnički fakultet Univerziteta u Bihaću ; Veleučilište u Požegi, European Hygienic Engineering & Design Group – EHEDG (Njemačka), Fedralni pčelarski savezi u BiH sa svojim udruženjima; Agencija za sigurnost hrane BiH; Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, BIH; Komora magistara farmacije Tuzlanskog kantona (BiH), Udruga narodnog zdravlja Andrija Štampar, J.U. Veterinarski zavodi Bihać i Tuzla ,Ministarstvo privrede kantona Sarajevo, KJP veterinarska stanica d.o.o. Sarajevo, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ZDK i općtina Kakanj; Multilab Tuzla.
Naučni i društveni značaj skupa
Naučni i društveni značaj Kongresa ogleda se kroz prikupljanje, prezentiranje i afirmiranje naučnih, stručnih i praktičnih dostignuća iz oblasti pčelarstva, kao i proizvodnje i prerade pčelinjih proizvoda Istovremeno se nastoji poboljšati međusobno povezivanje akademske zajednice, pčelara, poljoprivrednih proizvođača, industrije (prehrambene i farmaceutske) te državnih institucija. Prezentiranjem znanja i iskustva iz oblasti pčelarstva, pčelarske prakse, prerade pčelinjih proizvoda i apiterapije na kongresu nastoji se doprinijeti razvoju pčelarstva i u Bosni i Hercegovini ali i kompletnoj regiji. Pčelarska djelatnost može umanjiti siromaštvo u ruralnim područjima te smanjiti migracije stanovnistva, a to su nesumnjivo prioritetni ciljevi društva. S tim u vezi pčelarskoj proizvodnji je neophodno povećanje produktivnosti, unapređenje osiguranja kvalitete ali i povećanje efikasnosti i učinkovitosti.
Kongres već zaredom 4 godine organizira ORGANIZACIONI ODBOR. Prije početka svakog kongresa održavane su sjednice organizacionog odbora, birani članovi, podnošena i usvajana izvješća i usvajani novi planovi.
Naučnu relevantnost kongresa daju:
- Broj univerzitetskih profesora iz zemlje i inozemstva koji su do sada učestvovali i koji će i dalje učestvovati
- Broj naučnih i stručnih radova koji su se do sada prezentirali na Kongresu, a što je vidljivo iz Programa Kongresa
- Broj naučnih i stručnih radova koji su se do sada objavljeni u 3 Zbornika radova
- Renome zbornika koji je citiran u CAB bazama
- Broj fakulteta i Zavoda koji su davali doprinos organizaciji radu Kongresa
- Referentnost učesnika pokazuju njihova imena i biografije kao i citiranost
Na predhodna tri Kongresa o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima sa međunarodnim učešćem je do sada prezentirano 129 naučnih, stručnih i radova iz prakse koji su prezentirani kroz plenarna i usmena izlaganja i poster prezentacije u sljedećim grupama:
- legislativa i opće teme iz oblasti pčelarstva,
- kvalitet pčelinjih proizvoda,
- bolesti pčelinjih društava,
- apiterapija,
- medonosne bilje i radovi iz pčelarske prakse.
Doprinos razvoju i širenju naučne misli i rezultata istraživanja
Cijeli radovi i sažeci štampaju se zborniku radova i sažetaka o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima koji je katalogiziran kod NUB Sarajevo. Trudom i zalaganjem suorganizatora kongresa Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Treći zbornik radova i sažetaka o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima ušao je u CAB bazu podataka. Pored toga zbornici radova publikuju online i može im se besplatno pristupiti na slijedećem linku: http://www.hranomdozdravlja.com/?do=pcele
Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima okuplja akademsku zajednicu međunarodnih i domaćih naučnih ustanova, državne institucije, udruženja pčelara, domaće i strane saveze pčelara, te druge pojedince pčerale.
Tradicija manifestacije i važnost tematike skupa
Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodaima održava se zaredom četvrti put. Organizacioni odbror kongresa donio je odluku da četvrti kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima bude odražan u Sarajevu.
Medijska afirmacija kongresa
Kongres o pčelarstvu i pčelinjim proizvodima je kvalitetno propraćen preko organizatora i tokom trajanja samog Kongresa. Medijska afirmacija Kongresa bila je vrlo intezivna što je doprinijelo kvaliteti održavanja skupa. Medijska promocija IV Kongresa obuhvatila je 28 objava na web portalima, vise objava na TVTK, Federalnoj TV, BHT i drugim, najmanje 5 objava u štampanim medijima i više radio objava. Afirmacija Kongresa se kontinuirano odvijala i preko web i fcb stranice Kongresa. Posebnu paznju posvetio je casopsi BiH pcelar
Pregled medijskih objava vezanih za IV Kongres:
13.http://abrasmedia.info/pcelarstvo-je-grana-koja-moze-smanjiti-siromastvo/
14.https://www.dnevni-list.ba/pcelarstvo-je-grana-koja-moze-smanjiti-siromastvo/
15.https://www.rtvslon.ba/pcelarstvo-je-grana-koja-moze-smanjiti-siromastvo/
18.https://mostarski.ba/kongres-standardizacija-kvalitete-meda-i-apiterapija-sanse-za-bh-pcelarstvo/
21.http://biznis.ba/kongres-standardizacija-kvalitete-meda-i-apiterapija-sanse-za-bh-pcelarstvo/
22.https://www.akta.ba/vijesti/pcelarstvo-je-grana-koja-moze-smanjiti-siromastvo/109276
25.https://inz.ba/ibrahimagic-i-causevic-na-kongresu-pcelarstva-u-sarajevu/
26.https://fmpvs.gov.ba/2019/11/15/cetvrti-kongres-o-pcelarstvu-i-pcelinjim-proizvodima/
28.https://new.vijesti.ba/clanak/468761/pcelarstvo-je-grana-koja-moze-smanjiti-siromastvo