Kad je u pitanju apiterapija i narodna medicina, matična mliječ posjeduje imuno-modulirajuća, antibakterijska, protuupalna, antioksidativna, antireumatska, antihipertenzivna, vazodilatacijska i druga funkcionlna svojstva. Posebno je značajna 10-HDA koja ima antibakterijska i imuno-modulacijska svojstva. Preparati matične mliječi se najviše preporučuju za jačanje imunog sistema, za smanjenje posljedica stresa, poboljšanje koncentracije, kod upale zglobova, regulaciju pritiska itd. U prehrani i apiterapiji najčešći način uzimanja mliječi je stavljanje pod jezik u dnevnoj dozi između 400 i 600 mg svježe mliječi ili 130 – 200 mg liofilizirane za odrasle ljude. Preporuka je da se matična mliječ koristi jedan do dva mjeseca svakodnevno, a poslije se napravi isto tolika pauza. Osim svježe i u sastavu smješa pčelinjih proizvoda, na tržištu najčešće se može naći kao skupocjeni dodatak prehrani u formi kapsula i ampula.
Čistu matičnu mliječ, ili u kombinaciji s još nekim pčelinjim proizvodima, preporučuje se koristiti sat vremena prije obroka. Pripravak se stavlja ispod jezika i tu se zadrži što je duže moguće kako bi ga organizam u potpunosti apsorbirao. Kod korištenja je potrebno koristiti čiste i suhe drvene, plastične, staklene, keramičke predmete. Iskustva u vanjskoj primjeni pokazuju da mliječ pomaže u obnavljanju mladenačkog izgleda kože, te kod pojedinih problema i bolesti kože. Pri redovitoj upotrebi matične mliječi, koža postaje glatka i mekana, a bore se smanjuju. Rezultate je pokazala je u liječenju seboreje na masnoj koži, a i kod rozace i keratoze, dok kod mladenačkih akni nije bilo pozitivnih učinaka. Tradicionalna istočnoazijska (posebno kineska) medicina, a danas i zapadna alternativna i komplementarna medicina, sve više preporučuju matičnu mliječ za poboljšanje kompleksnih tegoba u staračkoj dobi koji se odnose na bolesti nervnog sistema.
Pakiranje
Matična mliječ se odmah nakon vađenja pakira u bočice. To su najčešće penicilinske bočice od 10 grama ili specijalne zatamnjene bočice za matičnu mliječ na koje se stavljaju gumeni čepovi. Iz bočice se iglom izvlači zrak kako bi bila hermetički zatvorena te matična mliječ očuvana od kvarenja i isušivanja. Nepravilno čuvana matična mliječ gubi ljekovitost. Čuva se na temperaturama od -18 °C ili nižim. Jako je nestabilna, pa se koriste preparati koji su liofilizirani ili čuvani u podhlađenom i hladnom režimu.
Liofizirana matična mliječ
Svježa matična mliječ ima kratki rok trajanja te ju zbog toga zamrzavaju i pretvaraju u prah. Taj se proces naziva liofilizacija. Dobiva se evaporiranjem vode iz smrznute mliječi u vakuumu. Postupkom liofilizacije smanjuje se udio vode na oko 5% čime se dobiva stabilan proizvod koji se može koristiti i više godina nakon njegovog prikupljanja. Liofilizirana matična mliječ u prahu sadrži minimalno 1,5 – 2 % nezasićene masne kiseline 10-HDA koja u prirodi postoji samo u matičnoj mliječi i nije ju moguće umjetno proizvesti. Liofilizirana matična mliječ u prahu upotrebljava se tako da se sadržaj vrećice istrese pod jezik, pusti se da se lagano otapa i kanalima žlijezda slinovnica otopljena mliječ prelazi u krv, koja je dalje prenosi do svake stanice u organizmu, čime se postiže maksimalna iskoristivost svih aktivnih sastojaka i maksimalna brzina djelovanja. Za dobivanje 1 grama liofilizirane matične mliječi u prahu potrebno je 6 grama svježe matične mliječi izvađene iz košnice. U kozmetičkim pripravcima matična mliječ sprečava mrlje, bore i vlaži kožu. Matična mliječ smanjuje sintezu melanina, te je dobar saveznik u izbjeljivanju kože. Matična mliječ se često koristi za liječenje opeklina i drugih promjena na koži. Biološki učinci matične mliječi u olakšavanju zdravstvenih tegoba ljudi poznati su hiljadama godina u narodnoj medicini istočnjačkih kultura. Najviše i najuspješnije se koristi u terapiji bolesti i stanja kod kojih postoji kompleksno oštećenje regeneracijskih mehanizama i normalnog tonusa organizma.
Hemijski sastav matične mliječi