Vosak je po svom hemijskom sastavu lipid. U hemijskoj strukturi voska ima: estera, hidroksi estera, kiselih estera, kiselih poliestera, ugljikovodika, slobodnih kiselina i alkohola te ostalih sastojaka. Poznavanje hemije pčelinjeg voska je osnova da se unaprijedi njegov kvalitet, kao i sprječavanje patvorenja.
Kvalitet se kontrolira standardiziranim senzornim i hemijskim analizama, a za primjenu u farmaciji i medicini farmakopejom. Vosak se često patvori pa je potrebna kvalitetna metodologija njegove kontrole, ispitivanje porijekla i sprječavanja patvorenja. Na tržištu pčelinji vosak je dostupan u dvije boje: bijeloj i žutoj. Prirodni žuti pčelinji vosak se popularno koristi u izradi svijeća, dok bijeli pčelinji vosak koristi kao sastojak balzama za usne, sjajila i drugih proizvoda za osobnu njegu. Općenito vosak se koristi za sljedeće svrhe: kozmetika 25-30%, lijekovi 25-30%, svijeće 20% i druge namjene 10-20%.
Od davnina, osnovni recept za kreme i masti se sastojao od mješavine pčelinjeg voska i ulja u različitim proporcijama u skladu sa željenom konzistencijom. Pčelinji vosak nema potencijal iritacije, što znači kada se pravilno koristi u kozmetičkim formulacijama, pčelinji vosak neće izazvati probleme ili začepiti pore, a djeluje kao antiseptik. Ne samo da poboljšava izgled i konzistenciju krema i losiona, nego je i poželjan sastojak ruževa, jer doprinosi sjaju, dosljednost i stabilizaciju boje. Ostale kozmetičke aplikacije nalaze se u hladnim kremama (8-12% sadržaja pčelinjeg voska po masi), dezodoransi (do 35%), depilatori (do 50%), kreme za kosu (5-10%), balzami ( 1-3%), maskare (6-12%), ruž (10-15%), sjenila (6-20%) i dr.
Pčelinji vosak ima antibakterijska svojstva i kada se primjenjuje na kožu poboljšava elastičnost i čini da izgleda svježe i glatko. U narodnoj medicini se koristi za spravljanje ljekovitih masti, flastera, krema, voštano-mliječnih bombona i izradu kozmetičkih preparata. U traumatologiji se koristi poslije skidanja gipsa. Vosak se koristi i kod opekotina, sportskih povreda, kao i u plastičnoj hirurgiji. Mješavina pčelinjeg voska, meda i maslinovog ulja može se uspješno koristiti protiv dermatitisa i psorijaze.
Korisiti se za spravljanje ljekovitih masti, flastera, krema, kod opekotina, sportskih povreda i u izradi preparata za plastičnu hirurgiju. Intenzivno se koristi u prehrambenoj industriji kao sredstvo za glaziranje ili premaz, u pripremi sira, prerađenog voća, guma za žvakanje i aditiva u hrani. E-broj bijelog i žutog pčelinjeg voska je E901, E901(I) za bijeli pčelinji vosak i E901 (II) za žuti pčelinji vosak. Nuspojave konzumacije pčelinjeg voska nisu poznate, kao ni preporučani dnevni unos.
Pčelinji vosak je u biti prirodna, jestiva i zdrava eko ambalaža za med. Vosak je od davnina poznat i po tome što dugo drži sitost. Govori se da su ljudi u ratovima preživljavali tako što su danima žvakali po parče voska. No, vosak se ipak ne tretira kao hrana, već pretežno kao lijek i kozmetičko sredstvo. On, inače, širi krvne sudove i podstiče cirkulaciju krvi.
Više o vosku pogledati klikom na Vosak