Apiterapija

Apiterapija

 

Apiterapija podrazumijeva korištenje pčelinjih proizvoda kao lijekova uključujući med, polen, matičnu mliječ, otrov, vosak, kao i proizvoda koji se od njih dobivaju. Apiterapeuti  su najčešće  pčelari koji pripravljaju otopine od propolisa, smjese na bazi polena, matične mliječi i slično. Farmaceutska industrija je odskora počela koristiti propolis, matičnu mliječ i pčelinji otrov u proizvodnji lijekova i OTC preparata.

Apiterapija je relativno nova zdravstvena disciplina koja je vrlo malo zastupljena u edukaciji i obrazovnom sistemu. Još uvijek je mali broj komercijalnih farmaceutskih pripravaka koji se mogu naći u apotekama, a  njihovo povećanje upotrebe može biti dobar osnov za smanjenje medikamentozne hemije u zdravstvu. Posebno je značajna upotreba imunomodulatora kao što je matična mliječ, zatim preparata na bazi propolisa sa ciljem smanjenja upotrebe antibiotika i prirodnog načina borbe protiv stvaranja rezistencije na antibiotike.

Najviše korišten pčelinji proizvod je med, a njegova funkcionalna svojstva u podršci liječenju bolesti su vrlo raznolika. Koristi se oralno i površinski. Svojstva  meda kao apiterapeutskog preparata zavise od porijekla i približna  su farmaceutskim svojstvima cvijeta iz kojeg pčela prikuplja nektar i polen. Kod nas se najčešće primjenjuju bagremov, livadski, lipov, kestenov, kao i med od kultiviranih biljaka suncokreta, repice, heljde itd.

U apiterapiji matična mliječ je odavno prepoznata kao hrana koja jača imunitet, propolis kao moćno antimikrobno sredstvo, pčelinji otrov u tretmanu kroničnih reumatskih bolesti, a vosak u njezi kože. Efikasnost u liječenju pokazuju pripravci u tretmanu usne šupljine koji se proizvode na bazi propolisa.

Urednik: Mr. nutricionizma Azra Ličina Sinanovic, dr. vet. medicine 

Podijeli