Pčelinji otrov u apiterapiji

Apiterapija

 

Pčelinji otrov je proizvod otrovne žlijezde pčele. Zbog svog bogatog i raznolikog sastava predmet je brojnih istraživanja kako bi se otkrili najbolji načini ekstrakcije i najsigurnije primjene sa efektima na zdravlje ljudi. Pčelinji otrov sadrži 55 do 70% vode i 30 do 40% suhe tvari. U suhoj tvari  preovladavaju proteinske – peptidne  komponente. Najznačajnija aktivna tvar je melitin te enzimi fosfolipaza i hijaluronidaza. Od ostalih peptida nalaze se apamin  i histamin. Primjena pčelinjeg otrova svakim danom je sve veća. Rade se  različite studije  o mogućnosti primjene kod osteoartritsa, reumatidnog artritisa i drugih bolesti. Zabilježena je primjena  u homeopatiji. Sve se češće može pronaći u različitim farmaceutskim oblicima kao što su kreme, masti, melemi,  a ponekad i injekcije itd. Razvoj humanijeg načina prikupljanja ključan je korak u njegovoj boljoj dostupnosti za primjenu u medicinske i farmaceutske svrhe. Poznavanje i mehanizam djelovanja pojedinih sastojaka, može poboljšati mogućnosti primjene i olakšati kreiranje novih farmaceutskih oblika. Zbog malih količina koje je moguće sakupiti te visoke cijene na tržištu, pčelinji otrov može biti dobar poslovni model.

 

Pčelinji  otrov u apiterapiji

 

Terapija pčelinjim otrovom koristi ubode živih pčela ili injektiranog otrova u liječenju raznih bolesti kao što su artritis, reumatoidni artritis, multipla skleroza (MS), lupus, išijas, bol u donjem dijelu leđa, teniski lakat i dr. Pčelinji otrov u terapiji baziran je na upotrebi uboda živih pčela (u novije vrijeme injektiranje otrova) u liječenju raznih bolesti. Pčelinji otrov je bezbojna tekućina. Nakon sušenja dobiva se vrlo agresivan bijeli prah. Bijelu boju zadržava ako se zaštiti od prisustva kiseonika. Oksidacijom mijenja boju iz bijele u žuto-smeđu. Promjene uzrokovane oksidacijom pojedinih komponenti otrova mogu smanjiti terapeutski učinak.Postoje različite vrste otrova, kao što su: čisti cijeli sušeni i liofilizirani pčelinji otrov. Čisti cijeli sušeni je bijele boje kao snijeg i nije zagađen sa stranim materijalima. U kategoriji droge, dostupne su ograničene informacije za upotrebu pčelinjeg otrova u formi tableta i kapsula. U nekim formama, pčelinji otrov se miješa sa zmijskim otrovom i otrovom stonoga i uzima oralno za liječenje raka. Kapsule pčelinjeg otrova razvijene su i testirane u Kalgariju za liječenje hroničnih bolova. Treba napomenuti da su rezultati preliminarni i dalje istraživanje je potrebno.
 
Djelovanje pčelinjeg otrova na organizam je različito. Ono ovisi o broju i mjestu uboda kao i o individualnoj osjetljivosti organizma. Pokusima na životinjama je potvrđeno pozitivno djelovanje u liječenju zglobnih upala. Dokazano je bakteriostatsko i baktericidno djelovanje otrova na Gram pozitivne bakterije. Preparati sa pčelinjim otrovom su normirani na jedinice pčelinjeg otrova. Ti se preparati koriste lokalno u obliku intrakutanih injekcija u reumom zahvaćene mišiće i protiv bolesti zglobova.
 
Najčešće su proizvodi u formi krema koje sadrže pčelinji otrov kao jednu od komponenti, a koriste se protiv bora, kao ovlaživači, antioksidansi, potpora formiranju kolagena i obnova oštećenih stanica kože.
 
Pčelinji otrov se koristio, pa i danas se koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini za liječenje bolesti, kao što su artritis, reumatizam, bol, tumori i kožne bolesti. Posljednjih godina objavljeno je preko 2000 naučnih publikacija o sastavu i različitim efektima djelovanja pčelinjeg otrova na životinje i ljude. Većina njih fokusirana je na dokazivanje specifičnih efekata pojedinih komponenti, kao što su razaranja membrana, toksičnost, stimulacija i blokiranje enzimskih reakcija itd. Nesumnjivo da je došlo do doprinosa i povećanja povjerenja i pouzdanosti o terapeutskom djelovanju pčelinjeg otrova. Sva savremena istraživanja u većoj ili manjoj mjeri potvrđuju da pčelinji otrov posjeduje raznolike biološke i farmakološke aktivnosti.
 
Pčelinji otrov ima antiupalno, fungicidno, antibakterijsko, antipiretsko i druga djelovanja. Postoje različiti biohemijski mehanizmi kojima pojedini sastojci iz pčelinjeg otrova djeluju terapeutski. Zbog sastojaka koji imaju izrazito veliku biološku aktivnost pčelinji otrov dobiva sve značajniju primjenu u farmaciji, medicini i kozmetici.
 
Hemijski sastav
 
Zahvaljujući savremenim metodama analize, hemijski sastav pčelinjeg otrova je relativno dobro poznat. Sadrži brojne peptide, uključujući melitin, apamin, adolapin, MCD peptid, zatim enzime fosfolipaze A2, biološki aktivne amine (histamin i epinefrin) i nepeptidne komponente koje imaju različita farmaceutska svojstava. Pretpostavlja se da melitin kao glavna aktivna komponenta, ima antiupalna i antiartritis svojstva, a djelovanje mu se bazira na inhibiciji aktivnosti kapa B faktora (NF-kapaB) i vjerovatno može biti od ključnog značaja za efekte pčelinjeg otrova .

Više podataka o pčelinjem otrovu pogledati na Pčelinji otrov

Podijeli