POSTUPAK ZA OCJENU KVALITETE APITERAPEUTSKIH PROIZVODA

Apiterapija

Danas se koriste brojni apiterapeutski proizvodi u narodnoj medicini, ali sve više i u konvencionalnoj. Dokazi o djelovanju apiterapeutskog proizvoda često nisu potkrijepljeni činjenicama, proizvodnja je najčešće u domaćinstvu, a prodaja u direktnoj komunikaciji proizvođač-potrošač. Zbog toga je, u interesu proizvođača, a i konzumenata unifikacija kvalitete apiterapeutskog proizvoda te pružanje provjerene informiracije potrošaču.

U apiterapiji pčelinji proizvodi mogu se koristiti samostalno, međusobno pomiješani ili sa dodatkom drugih komponenata koje nisu pčelinjeg porijekla. Terapeutska svojstva se određuju na bazi istraživanja, pregleda literature i dokumentirane prakse o efikasnosti apiterapeutskog proizvoda. U svrhu ocjene vrše se i odgovarajuće analize koje trebaju biti unaprijed isplanirane, a najčešće fizikalno–hemijska, senzorna i mikrobiološka. Težište analize apiterapeutskih proizvoda su djelatne tvari ili biološki aktivni sastojci koji mogu imati utjecaja na zdravlje.

Za dokazivanje efikasnosti efektivnosti apiterapeutskog pripravka preporučuju se tvrdnje dobijene na bazi postojećih ili izvedenih kliničkih studija. Rezultati studija i analiza trebaju biti navedeni u proizvodnoj dokumentaciji apiterapeutskog proizvoda.

Ocjena kvaliteta može se vršiti bodovanjem tehnoloških, apiterapeutskih i zdravstveno-sigurnosnih atributa, a na bazi dobijenih rezultata iz dokumentacije kao i urađenih analiza. Nakon prikupljanja podataka, vrši se njihova statistička obrada te izračunava ocjena.

Standardizacija kvalitete apiterapeutskih proizvoda, a naročito polena, propolisa, matične mliječi, voska i pčelinjeg otrovna je neophodna i u interesu je svih u lancu proizvodnje.

Podijeli